ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ - ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Ο  «Σύλλογος  Γονέων  & Κηδεμόνων  του 27ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ »  σε συνεργασία με το «Κέντρο Στήριξης για το Παιδί  & την Οικογένεια  - ΝΗΜΑ»  διοργανώνουν  το Σάββατο 19  Νοεμβρίου και ώρα 18:00, στην «Αίθουσα εκδηλώσεων»  του  Σχολείου μας, εκδήλωση με θέμα:

«Εκπαιδεύω τα παιδιά να γίνουν αυτόνομα»

Η βαθύτερη επιθυμία των γονιών είναι το παιδί τους να καταφέρει να γίνει ένα αυτόνομο πρόσωπο, να μπορεί δηλαδή να είναι ικανό να φροντίζει τον εαυτό του και να δημιουργεί σχέσεις αλληλεπίδρασης κι όχι εξαρτητικές. Με ποιους τρόπους μπορούμε να βοηθήσουμε το παιδί μας να ωριμάζει και να κατακτά σταδιακά την αυτονομία του; Πως το μοντέλο σχέσεων της οικογένειας επηρεάζει θετικά ή  και αρνητικά την πορεία αυτονόμησης; Πόσο σημαντική είναι η επικοινωνία και τι επίδραση έχουν τα όρια; Πως μπορούμε να διαβάσουμε τα σημάδια που μπλοκάρουν την διαδικασία αυτονόμησης, κ.α. πολλά ερωτήματα που προκύπτουν καθώς μεγαλώνουμε (με) τα παιδιά μας.

Εισηγητής:

Dr. Γιώργος Γιαννούσης

Ψυχοθεραπευτής  -  Οικογενειακός θεραπευτής.